Máte naplánovaný pracovný pohovor?

Nájdite si čas na prečítanie zopár dobrých rád o tom ako sa pripraviť na pohovor. Pomocou týchto rád môžete zapôsobiť a vytvoriť dobrý dojem v očiach zamestnávateľa. Nájdete tu tipy na analyzovanie práce, uistíte sa, že viete v čom ste dobrý a ako to máte prezentovať na pracovnom pohovore, čo sa oblieka, čo by ste si so sebou mali priniesť a ako zapôsobiť.

Analyzujte si pracovnú pozíciu
Dôležitou súčasťou prípravy na pracovný pohovor je analýza a popis pracovnej pozície, aby ste sa uistili akého kandidáta spoločnosť hľadá a čo požaduje.
Urobte si zoznam zručností, vedomostí aj osobných kvalít, ktoré sú vyžadované zo strany zamestnávateľa a sú kľúčové pre úspech v práci.
Vytvorte si zoznam
Ak ste si už vytvorili zoznam Vašich kvalifikácii, teraz vytvorte zoznam Vašich aktivít.
Zoznam by mal obsahovať cca 10 aktivít vrátane zručností, certifikácie, skúseností, odborných kvalifikácii a schopností, počítačových zručností a znalostných báz tak aby ste boli pripravení to odprezentovať pred personalistom. Uistite sa, že Vaše aktivity priamo súvisia s požiadavkami zamestnávateľa. Nezabudnite si svoj zoznam pred pracovným pohovorom skontrolovať. Tento zoznam Vám pomôže byť pripraveným odpovedať na otázky potenciálneho zamestnávateľa.

Preverte si spoločnosť
Než pôjdete na pracovný pohovor, je dôležité zistiť si čo najviac o spoločnosti v ktorej sa uchádzate o zamestnanie. To Vám pomôže pripraviť si otázky pre zamestnávateľa, ktoré sú Vám nejasné. Skúste troch času stráviť, nájdením niekoho kto by Vám mohol poskytnúť priame informácie o spoločnosti.

Vyskúšajte si pracovný pohovor
Nacvičenie si pravdepodobných otázok ktoré Vám budú položené na pracovnom pohovore môže byť pre Vás veľkou výhodou. Na pohovore tak budete pôsobiť pokojnejšie.
Výbornou pomôckou Vám môže byť priateľ, alebo známy s ktorým si skúsite vytvoriť modelovú situáciu prebiehajúceho pracovného pohovoru. Skúste spoločne vypracovať príklady otázok a odpovedí, ktoré sa najčastejšie používajú na pohovoroch, tak aby ste boli dostatočne pripravení.

Pripravte si vhodné oblečenie
S oblečením nečakajte na poslednú chvíľu, pripravte si ho popredu aby ste sa nemuseli neskôr premýšľať o tom čo si obliecť. Bez ohľadu na pracovnú pozíciu o ktorú sa uchádzate , prvý dojem by mal pôsobiť výborne. Na profesionálne pozície zvoľte oblečenie podľa dress codu, ktorý danej pozícii prislúcha. V prípade, že sa uchádzate o zamestnanie napríklad v obchode alebo reštaurácii je stále dôležité byť čistý, upravený aby ste na zamestnávateľa urobili dobrý dojem.

Čo si so sebou na pracovný pohovor priniesť?
Je dôležité vedieť čo si priniesť na pracovný pohovor – portfólio životopisu aj s kópiami, zoznam referencií a zoznam otázok, ktoré chcete personalistovi položiť.
Nemali by ste si zo sebou vziať mobilný telefón, alebo čokoľvek iné okrem seba a Vášho poslania.

Etiketa na pracovnom pohovore:
Správna pracovná etiketa je dôležitá. Nezabudnite všetkých prítomných príjemne pozdraviť. Počas rozhovoru sledujte reč tela, potraste rukou a udržujte očný kontakt. Rozhodne sa neopierajte o lakte a podobne. Buďte pozorný a dajte najavo Váš záujem.

Miesto konania:
Je dôležité vedieť kde sa bude pracovný pohovor uskutočňovať. Dajte si námahu a zistite si presné miesto, ak si nie ste istý skúste použiť Google maps. Ak máte viac času ideálnym riešením je urobiť si postup ako sa dostať na miesto, pokúste sa prísť o pár minút skôr.

Počúvajte a pýtajte sa otázky:
Počas pohovoru je počúvanie rovnako dôležité ako odpovede na otázky. Ak nebudete dávať pozor, odozva nebude dobrá. Je dôležité venovať maximálnu pozornosť náborárovi. Ak máte nejaké otázky nebojte sa opýtať. Ku koncu pohovoru nezabudnite pripomenúť, že máte veľký záujem pracovať v spoločnosti.

Koniec pohovoru:
Nezabudnite sa poďakovať a zdôrazniť Váš záujem pracovať pre spoločnosť u ktorej sa uchádzate o pracovné miesto.

Kontaktujte nás

Mgr. Katarína Randová

Pracovná pozícia: Prevádzkový riaditeľ
email: randova@personica.sk
mobil: +421 948 080 604

Ing. Katarína Kaňová

Pracovná pozícia: Office manager
email: kanova@personica.sk
mobil: +421 948 404 191